darmowa dostawa
Infolinia kontakt telefoniczny
certyfikat na obraz
Obrazy nowości
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą

2 950,00 zł

szt.

Malarstwo Hiszpanii: podróż przez stulecia

Hiszpania, kraj o bogatej historii i kulturze, od wieków inspiruje artystów. Ich dzieła, od gotyckich fresków po surrealistyczne obrazy, stanowią fascynującą podróż przez stulecia i ukazują unikalny charakter hiszpańskiej sztuki.

Początki malarstwa hiszpańskiego

Pierwsze ślady malarstwa na ziemiach hiszpańskich sięgają XIII wieku. W iluminacjach rękopisów dominował styl gotycki, charakteryzujący się religijną tematyką, żywymi kolorami i złotym tłem. Do najważniejszych przykładów z tego okresu należą freski w katedrze w León.

Złoty Wiek i jego mistrzowie

XVI i XVII wiek to okres określany jako Złoty Wiek malarstwa hiszpańskiego. W tym czasie tworzyli tacy wybitni artyści jak El Greco, znany z mistycznych obrazów o wydłużonych figurach, Diego Velázquez, jeden z najważniejszych malarzy barokowych, i Francisco Goya, prekursor romantyzmu w malarstwie. Ich dzieła do dziś zachwycają i inspirują artystów na całym świecie.

Malarstwo XIX wieku: romantyzm i realizm

W XIX wieku hiszpańscy artyści tworzyli pod wpływem romantyzmu i realizmu. Francisco José de Goya y Lucientes poruszał w swoich obrazach ważne tematy historyczne i społeczne, Antonio Gisbert specjalizował się w malarstwie historycznym, a Eduardo Rosales Gallinas stał się prekursorem hiszpańskiego malarstwa realistycznego.

XX wiek: eksperymenty i nowe kierunki

W XX wieku hiszpańscy artyści chętnie eksperymentowali z różnymi stylami. Pablo Picasso, jeden z najważniejszych malarzy XX wieku, odegrał kluczową rolę w rozwoju kubizmu. Salvador Dalí stał się czołowym przedstawicielem surrealizmu, a Joan Miró stworzył独自の抽象絵画。

Gdzie podziwiać hiszpańskie malarstwo

Bogactwo hiszpańskiego malarstwa można podziwiać w wielu muzeach i galeriach w kraju. Muzeum Prado w Madrycie, Muzeum Reina Sofía w Madrycie i Muzeum Narodowe Sztuki Katalońskiej w Barcelonie to tylko kilka przykładów miejsc, gdzie można odkrywać dzieła mistrzów hiszpańskiej sztuki.

Malarstwo hiszpanskie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl