darmowa dostawa
Infolinia kontakt telefoniczny
certyfikat na obraz
Opcje przeglądania
Kategorie
Dostępność
Nowość
Promocja
Obrazy nowości

Nie znaleziono produktów spełniających podane kryteria.

Drzeworyt

 
Technika graficzna należąca do druku wypukłego. Jest jedną z najstarszych obok kamieniorytu, a w  przeszłości niezmiernie rozpowszechnioną techniką graficzną. W Europie w powszechne użycie wszedł w XIV wieku. Najstarszy datowany drzeworyt europejski pochodzi z 1424 roku i został odnaleziony w austriackim klasztorze Buxhein.
 

Drzeworyt japoński

 
Technika drzeworytu monochromatycznego pojawiła się w Japonii przypuszczalnie w VIII wieku za pośrednictwem warsztatów koreańskich

Nazwa ta służy również do nazewnictwa odbitek uzyskanych tą techniką. Do wykonywania stosowano drewniane matryce - klocki, w których techniką snycerską został wyżłobiony wybrany wzór. Pokrywano je farbą, na którą nakładano papier. Matryce pozwalały wielokrotnie skopiować rysunek. W zależności od sposobu przygotowania można było wykonać z drewna ciętego wzdłuż włókien lub w poprzek słojów. Pozyskiwano drzeworyty wzdłużne lub poprzeczne.

Do przygotowania matryc stosowano gruszy, czereśni lub jabłoni czy lipy.
Największe odbitki wykonywano z kilku matryc. Tworzono także deski z kilkoma wizerunkami, co umożliwiało uzyskać arkusz z różnymi przedstawieniami, możliwymi do rozcięcia. Odbitki były kolorowane ręcznie lub za pomocą szablonu farbami wodnymi, klejowymi lub temperami.

Jednymi z najsłynniejszych prac w technice drzeworytu są:
Hiroshige Andō, obraz nr 48 z cyklu Pięćdziesiąt trzy przystanki Tokaido, 1847-1853
Albrecht DürerCzterej Jeźdźcy Apokalipsy, 1497-98
Władysław SkoczylasW murowanej piwnicy, 1929

Wejdź i zapoznaj się z ofertą sklepu.  
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl