darmowa dostawa
Infolinia kontakt telefoniczny
certyfikat na obraz
Obrazy nowości
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą

2 950,00 zł

szt.

Malarstwo duńskie: od Złotego Wieku po współczesność

Dania szczyci się bogatą tradycją malarską, sięgającą czasów średniowiecza. Na przestrzeni wieków duńscy artyści tworzyli dzieła w różnych stylach, od gotyku po współczesność, oddając unikalny charakter duńskiej kultury i historii.

Początki malarstwa duńskiego

Najwcześniejsze przykłady duńskiego malarstwa można znaleźć w iluminacjach rękopisów z XIII wieku. W tym okresie dominował styl gotycki, charakteryzujący się religijną tematyką, żywymi kolorami i złotym tłem. Do najważniejszych dzieł z tego okresu należą freski w katedrze w Roskilde.

Malarstwo duńskie w XVI-XVII wieku

W XVI wieku na duńskie malarstwo wpływ miały idee reformacji. W tym okresie tworzyli tacy artyści jak Mogens Thrane (1549-1610), znany z portretów duńskich królów i szlachty, oraz Hans Knieper (1531-1588), czołowy przedstawiciel duńskiego manieryzmu.

Złoty Wiek duńskiego malarstwa

XVII wiek to okres określany jako Złoty Wiek duńskiego malarstwa. W tym czasie tworzyli tacy wybitni artyści jak Christoffer Wilhelm Eckersberg (1783-1853), ojciec duńskiego malarstwa realistycznego, Carl Vilhelm Holsøe (1826-1898), znany z pejzaży morskich, i Peder Severin Krøyer (1851-1909), czołowy przedstawiciel duńskiego impresjonizmu.

Malarstwo duńskie w XX wieku

W XX wieku duńscy artyści eksperymentowali z różnymi stylami, takimi jak ekspresjonizm, kubizm i abstrakcjonizm. Do najbardziej znanych duńskich artystów XX wieku należą Vilhelm Hammershøi (1864-1916), znany z obrazów przedstawiających wnętrza, Asger Jorn (1914-1973), czołowy przedstawiciel duńskiego ekspresjonizmu, i Per Kirkeby (1938-2018), prekursor duńskiej abstrakcji.

Współczesne malarstwo duńskie

Współczesne malarstwo duńskie jest niezwykle różnorodne. Artyści tworzą w różnych stylach, od abstrakcji po realizm, poruszając szeroką gamę tematów. Do najbardziej znanych współczesnych duńskich malarzy należą Olafur Eliasson (ur. 1967), Tal R (ur. 1967) i Jeppe Hein (ur. 1974).

Gdzie podziwiać duńskie malarstwo

Duńskie malarstwo można podziwiać w wielu muzeach i galeriach w Danii, m.in. w Statens Museum for Kunst w Kopenhadze, Glyptoteket w Kopenhadze i ARoS Aarhus Kunstmuseum w Aarhus.

Malarstwo duńskie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl