Kategorie blog
WYJĄTKOWE PROMOCJE
Georg  Wegener Triada szczytów Eiger Monch Jungfrau
Georg Wegener Triada szczytów Eiger Monch Jungfrau
1 200,00 zł 1 000,00 zł
szt.
Obraz olejny Ukwiecona górska łąka J. Schwermer
Obraz olejny Ukwiecona górska łąka J. Schwermer
1 400,00 zł 1 200,00 zł
szt.
Wilhelm Thiele  na redzie Polecam !!!
Wilhelm Thiele na redzie Polecam !!!
850,00 zł 800,00 zł
szt.
E. Kuhne dekoracyjne słoneczniki  stary obraz
E. Kuhne dekoracyjne słoneczniki stary obraz
1 200,00 zł 1 000,00 zł
szt.
Rudolf Priebe - Malownicze nabrzeże z kutrami Polecam !!!
Rudolf Priebe - Malownicze nabrzeże z kutrami Polecam !!!
3 200,00 zł 2 800,00 zł
szt.
Fritz Moritz  bajeczny bukiet róż Polecam!!!
Fritz Moritz bajeczny bukiet róż Polecam!!!
1 650,00 zł 1 500,00 zł
szt.
Barwny stary obraz dziki zimową porą !!!
Barwny stary obraz dziki zimową porą !!!
3 300,00 zł 2 950,00 zł
szt.
Nostalgiczne łodzie na otwartym morzu -  E.v. Endert
Nostalgiczne łodzie na otwartym morzu - E.v. Endert
1 650,00 zł 1 350,00 zł
szt.
Krajobraz wiejski z krowami - Hansen !!!
Krajobraz wiejski z krowami - Hansen !!!
1 900,00 zł 1 750,00 zł
szt.
A. Brehm Holenderska scena rodzajowa Polecam !!!
A. Brehm Holenderska scena rodzajowa Polecam !!!
2 300,00 zł 2 100,00 zł
szt.
Akceptujemy płatności

  Płatności Pay Pal    Płatności przelewy 24

PORCELANA NOWOŚCI
Pierwsza Nagroda

Galeria ponownie zdobyła tytuł 

NAJLEPSI 2019

wśród Sprzedawców Sztuki i Antyków

1 nagroda dla galeri

Galeria zdobyła tytuł 

NAJLEPSI 2018

wśród Sprzedawców Galerii Sztuki

Nagroda dla galerii

Galeria jest w gronie wyróżnionych firm, przyznano jej certyfikat firmy godnej zaufania, który przyznawany jest na podstawie specjalnego oprogramowania 

Certyfikat firma godna zufania

Sztuka użytkowa 0

Początki sztuki użytkowej

W dzisiejszym wpisie poruszymy temat sztuki użytkowej czy inaczej zwanej sztuką stosowaną. Ten rodzaj sztuki zajmował i zajmuje się wytwarzaniem niewielkiej ilości przedmiotów tworzonych przez artystę albo przez niego zaprojektowanych i wykonywanych przemysłowo na dużą skalę. W tym momencie warto wspomnieć o Towarzystwo Polska Sztuka Stosowana, które poswatało na początku dwudziestego wieku a konkretnie roku 1901 w Krakowie. Owe towarzystwo skupiało architektów, malarzy czy rzeźbiarzy, których zadaniem było zachęcanie do tworzenia sztuki użytkowej opartej o tradycję naszego kraju. W tym celu organizowano imprezy i wystawy oraz wydawano gazetę "Polska sztuka stosowana" przedstawiającą prace członków oraz reprodukcje starych polskich dzieł sztuki.

Rzemiosło artystyczne

Zagadnieniem stosowanym niekiedy zamiennie do sztuki użytkowej jest rzemiosło artystyczne. W tym przypadku mamy do czynienia ze sztuką wytwarzania przedmiotów użytkowych stworzonych z dużymi walorami estetycznymi. Idealnie wpisują się tutaj takie wyroby jak: meble, ceramika czy złotnictwo. Z racji rewolucji przemysłowej tego typu produkty wykonywane są w fabrykach jako masowe ilości.

W dzisiejszych czasach przedmioty wykonane przy użyciu rzemiosła artystycznego uchodzą za dobra luksusowe i są dostępne głównie na rynku wtórnym.

Wzornictwo przemysłowe

Kolejna z istotnych definicji wypływa niejako z poprzedniej. Wzornictwo przemysłowe jak sama nazwa wskazuje rozwijało się wraz z przemysłem. Jego początków należy upatrywać we wczesnych latach wieku dwudziestego. Prym w tej dziedzinie wiodły kraje wysoko uprzemysłowione jak Wielka Brytania czy jakżeby inaczej Niemcy. Poszczególne kraje wytworzyły szkoły wzornictwa przemysłowego, doprowadziło to do wytworzenia się specyficznego stylu dla danych krajów. Kolejne lata skutkowały komercjalizacją co nie podobało się pewnej grupie ludzi.

W naszym kraju początkowo stosowano określenia sztuka stosowana dla przemysłu, pod koniec wieku dziewiętnastego, skrócono ten termin do sztuki stosowanej i określał on działalność artystyczną powiązaną ściśle z tworzeniem przedmiotów użytku codziennego. Znowu należy wspomnieć o dawnej stolicy państwa polskiego Krakowie w którym to założono w roku 1868 Muzeum przemysłu artystycznego.

Trochę się rozpędziliśmy nie pisząc czym tak właściwie jest wzornictwo przemysłowe. Zgodnie z definicją PWN mamy do czynia z projektowaniem wzorów dla różnych wyrobów produkowanych na masową skale. Celem tej produkcji jest rozwijanie kultury materialnej po przez poprawianie estetyki wytwarzanych przedmiotów.

Sztuka użytkowa współcześnie

Sztuka użytkowa ewoluowała na przestrzeni lat. W okresach bliższych współczesności można wyróżnić między innymi antydesign, który był dla twórców okazją na pokazanie radykalnego wzornictwa. W tym okresie zaczeły się też pojawiać w coraz większej ilości happeningi i różnego instalacje. Kolejnym etapem była produkcja bardzo masowa określana jako pop-design. Chodziło o sprowokowanie odbiorcy. W tym przypadku sięgano nierzadko po przedmioty o niskiej wartości materialnej, nie liczyła się jakość a chęć wywołania reakcji. Oczywiście wytworzyła się pewna grupa artystów "anty" stawiających na bardzo drogie materiały przy których pomocy tworzyli bardzo surowe dzieła.

W ten sposób doszliśmy do czasów obecnych, a są one bardzo ciekawe z wielu względów. Podstawowym jest fakt komputeryzacji i tego że dochodzi do tworzenia "obrazów" czy "rzeźb" przez zaprogramowany maszyny. Dlaczego użyliśmy tych słów w cudzysłowie ? Bo czy twór stworzony przez człowieka nie posiadających ludzkich uczuć, może nam coś przekazać swoimi działami czy to tylko po prostu zwykłe produkty z których na siłę próbuje się zrobić niesamowite dzieła. Branża kreatywna była jeszcze do niedawna uważana za taką która nie ma prawa ucierpieć na komputeryzacji i postępie technicznym. Przecież nawet jeżeli obdarzymy dany komputer w sztuczną inteligencję to pasji nie da się zaprogramować. Na obecnym etapie rozwoju społeczeństwa bardzo chłoniemy takie nowinki i dróg w którą pójdzie sztuka jest wiele.

Oczywiście wykorzystujemy komputery również w inny sposób. Wykorzystując kreatywność nowych osób, np. tworzących w grafice trójwymiarowej. Projekt powstaje w głowie artysty i przenoszony jest do programu komputerowego, który zaprzęga drukarkę 3d do pracy. Ten proces praktycznie niczym nie różni się od od tego z dwudziestego wieku, zmieniły się tylko metody i możliwość. Sztuka jeszcze nie raz nas zaskoczy i nie ma co żałować że nie żyjemy w czasach kiedy powstawały niesamowite dzieła, bo powstają one i dziś. Jesteśmy w ciekawym okresie dla ludzkości i jej współistnienia ze sztuką,należ się cieszyć i z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl