

Akwaforta
Ta technika graficzna rozpowszechniona została w XVI wieku, natomiast odkryta na przełomie XV i XVI wieku. Pierwsze dzieło wykonane w tej technice przypisuje się szwajcarskiemu sztycharzowi Urs Graf. Aby otrzymać płytę graficzną należy na metalową płytę zabezpieczoną werniksem kwasoodpornym nanieść rysunek.
Rysunek nanosimy poprzez usunięcie igłą warstwy werniksu, aby umożliwić dotarcie do metalu. Następnie wytrawiamy płytę poprzez zanurzenie jej w kwasie. Grubość kreski uzależniona jest od czasu trawienia wytrawiania. Po wytrawieniu usuwamy werniks. Po nałożeniu farby graficznej, płyta z rysunkiem jest gotowa do druku.
Do największych artystów posługujących się akwafortą należą na pewno Rembrandt czy Francisco Goya.
Tematem pochodnym do akwaforty jest akwatinta. Pierwotnie wykorzystywana do odtwarzania obrazów obecnie zaliczana do grafiki warsztatowej. Główna różnica między obiema technikami polega na tym, że trawienie odbywa się na płaszczyznach pozwala to na osiągnięcie lepszych kolorów.
Akwaforta z racji na to że jest dość powszechnie stosowana zazwyczaj osiąga bardzo przystępne ceny. Oczywiście zdarzają się również droższe dzieła, rolę odgrywa tutaj głównie nazwisko artysty.
W naszej galerii oferujemy liczne akwaforty o niezwykłych walorach estetycznych i dekoracyjnych.