darmowa dostawa
Infolinia kontakt telefoniczny
certyfikat na obraz
Obrazy nowości
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą

2 950,00 zł

szt.

Malarstwo węgierskie: bogata historia i różnorodność stylów

Węgry szczycą się bogatą tradycją malarską, sięgającą czasów średniowiecza. Na przestrzeni wieków węgierscy artyści tworzyli dzieła w różnych stylach, od gotyku po współczesność, oddając unikalny charakter węgierskiej kultury i historii.

Początki malarstwa węgierskiego

Najwcześniejsze przykłady węgierskiego malarstwa można znaleźć w iluminacjach rękopisów z XIII wieku. W tym okresie dominował styl gotycki, charakteryzujący się religijną tematyką, żywymi kolorami i złotym tłem. Do najważniejszych dzieł z tego okresu należą freski w kościele Najświętszej Marii Panny w Tyńcu.

Malarstwo węgierskie w XVI-XVII wieku

W XVI wieku na Węgry dotarły wpływy renesansu. W tym okresie tworzyli tacy artyści jak Mihály Munkácsy (1844-1900), znany z monumentalnych obrazów historycznych i portretów, oraz Sándor Bihari (1855-1906), czołowy przedstawiciel węgierskiego realizmu.

Malarstwo węgierskie w XIX wieku

W XIX wieku na Węgrzech rozwinął się ruch narodowy, co znalazło odzwierciedlenie w sztuce. Artyści zaczęli tworzyć obrazy o tematyce narodowej, często przedstawiające węgierskie legendy i historię. Do najważniejszych przedstawicieli tego nurtu należą István Csók (1865-1961) i Vilmos Aba-Novák (1894-1941).

Malarstwo węgierskie w XX wieku

W XX wieku węgierscy artyści eksperymentowali z różnymi stylami, takimi jak impresjonizm, postimpresjonizm i abstrakcjonizm. Do najbardziej znanych węgierskich artystów XX wieku należą Victor Vasarely (1906-1997), ojciec op-artu, László Moholy-Nagy (1895-1946), pionier konstruktywizmu, i Tivadar Csontváry Kosztka (1853-1919), prekursor surrealizmu.

Współczesne malarstwo węgierskie

Współczesne malarstwo węgierskie jest niezwykle różnorodne. Artyści tworzą w różnych stylach, od abstrakcji po realizm, poruszając szeroką gamę tematów. Do najbardziej znanych współczesnych węgierskich malarzy należą Imre Bak (ur. 1938), Gábor Attalai (ur. 1956) i Dániel Szalay (ur. 1975).

Gdzie podziwiać węgierskie malarstwo

Węgierskie malarstwo można podziwiać w wielu muzeach i galeriach na Węgrzech, m.in. w Muzeum Narodowym w Budapeszcie, Węgierskiej Galerii Narodowej w Budapeszcie i Muzeum Sztuki Współczesnej w Debreczynie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl