darmowa dostawa
Infolinia kontakt telefoniczny
certyfikat na obraz
Obrazy nowości
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą

2 950,00 zł

szt.

Malarstwo szwajcarskie: od pejzaży do abstrakcji

Szwajcaria, znana z zapierających dech w piersiach widoków i bogatej historii, szczyci się również imponującą tradycją malarską. Na przestrzeni wieków szwajcarscy artyści tworzyli dzieła w różnych stylach, od gotyku po współczesność, oddając unikalny charakter szwajcarskiej kultury i natury.

Początki malarstwa szwajcarskiego

Najwcześniejsze przykłady szwajcarskiego malarstwa można znaleźć w iluminacjach rękopisów z XIII wieku. W tym okresie dominował styl gotycki, charakteryzujący się religijną tematyką, żywymi kolorami i złotym tłem. Do najważniejszych dzieł z tego okresu należą freski w katedrze w Zurychu.

Malarstwo szwajcarskie w XVI-XVII wieku

W XVI wieku na szwajcarskie malarstwo wpływ miały idee reformacji. W tym okresie tworzyli tacy artyści jak Hans Holbein Młodszy (1497-1543), znany z portretów Henryka VIII i innych osobistości, oraz Urs Graf (1485-1528), czołowy przedstawiciel szwajcarskiego manieryzmu.

Złoty Wiek szwajcarskiego malarstwa

XVII wiek to okres określany jako Złoty Wiek szwajcarskiego malarstwa. W tym czasie tworzyli tacy wybitni artyści jak Albert Anker (1831-1910), znany z obrazów przedstawiających sielskie życie Szwajcarii, Arnold Böcklin (1827-1901), czołowy przedstawiciel szwajcarskiego symbolizmu, i Ferdinand Hodler (1853-1918), prekursor szwajcarskiego modernizmu.

Malarstwo szwajcarskie w XX wieku

W XX wieku szwajcarscy artyści eksperymentowali z różnymi stylami, takimi jak ekspresjonizm, kubizm i abstrakcjonizm. Do najbardziej znanych szwajcarskich artystów XX wieku należą Paul Klee (1879-1940), czołowy przedstawiciel ekspresjonizmu abstrakcyjnego, Sophie Taeuber-Arp (1889-1943), pionierka abstrakcji geometrycznej, i Max Bill (1908-1994), prekursor sztuki konkretnej.

Współczesne malarstwo szwajcarskie

Współczesne malarstwo szwajcarskie jest niezwykle różnorodne. Artyści tworzą w różnych stylach, od abstrakcji po realizm, poruszając szeroką gamę tematów. Do najbardziej znanych współczesnych szwajcarskich malarzy należą Pipilotti Rist (ur. 1962), Peter Fischli & David Weiss (ur. 1952 i 1946), i Urs Fischer (ur. 1973).

Gdzie podziwiać szwajcarskie malarstwo

Szwajcarskie malarstwo można podziwiać w wielu muzeach i galeriach w Szwajcarii, m.in. w Muzeum Sztuki w Bazylei, Kunsthaus Zürich w Zurychu i Muzeum Sztuki w Bernie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl