darmowa dostawa
Infolinia kontakt telefoniczny
certyfikat na obraz
Obrazy nowości
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą
Munnich Heinz ⭐ Górski widok z chatą

2 950,00 zł

szt.

Sztuka malarska w Polsce: podróż przez stulecia

Polska sztuka malarska to bogata i fascynująca historia, sięgająca czasów średniowiecza. Na przestrzeni wieków polscy artyści tworzyli dzieła w różnych stylach, od gotyku po współczesność, odzwierciedlając wyjątkowy charakter polskiej kultury i tożsamości.

Początki polskiego malarstwa

Najstarsze przykłady polskiego malarstwa odnaleźć można w XIII-wiecznych iluminacjach rękopisów. W tym okresie dominował styl gotycki, skupiający się na religijnej tematyce, żywych kolorach i złotym tle. Do najważniejszych dzieł z tego okresu należą freski w katedrze w Krakowie.

Złoty Wiek polskiego malarstwa

XVI i XVII wiek to okres określany mianem Złotego Wieku polskiego malarstwa. W tym czasie tworzyli tacy wybitni artyści jak Jan Matejko, znany z monumentalnych obrazów historycznych, Artur Grottger, malarz scen batalistycznych i powstania styczniowego, czy Wojciech Gerson, czołowy przedstawiciel polskiego malarstwa pejzażowego.

Malarstwo polskie XIX wieku

W XIX wieku polscy artyści tworzyli pod wpływem romantyzmu, realizmu i impresjonizmu. Do najbardziej znanych polskich artystów XIX wieku należą Henryk Siemiradzki, znany z monumentalnych obrazów historycznych i scen z życia antycznego, Józef Chełmoński, prekursor polskiego malarstwa pejzażowego, oraz Władysław Podkowiński, czołowy przedstawiciel polskiego symbolizmu.

Malarstwo polskie XX wieku

W XX wieku polscy artyści eksperymentowali z różnymi stylami, takimi jak kubizm, kapizm i abstrakcja. Do najbardziej znanych polskich artystów XX wieku należą Władysław Strzemiński, pionier polskiego unizmu, Tadeusz Kantor, twórca happeningów i malarstwa informel, oraz Zdzisław Beksiński, surrealista o mrocznej i fantastycznej wizji świata.

Gdzie podziwiać polskie malarstwo

Polskie malarstwo można podziwiać w wielu muzeach i galeriach w Polsce, między innymi w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, czy Muzeum Sztuki w Łodzi.

Dodatkowe informacje:

  • Muzeum Narodowe w Warszawie: URL Muzeum Narodowego w Warszawie
  • Muzeum Narodowe w Krakowie: URL Muzeum Narodowego w Krakowie
  • Muzeum Sztuki w Łodzi: URL Muzeum Sztuki w Łodzi

Malarstwo polskie

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl